Zábava v lanovém parku

20210616 154358Naše děti ze školní družiny se moc těšily na dobrodružství, které zažijí v lanovém parku v Oseku. Ve středu 16. června jsme se všichni za teplého slunečného dne vydali pěšky z Hrobu do Oseka. Děti nás opravdu mile překvapily, protože šly svižně a celou cestu zvládly výtečně. Za svůj fyzický výkon si zaslouží od nás velkou pochvalu. Pěší túra dětem nic neubrala na síle a s obrovským nadšením kluci a děvčata překonávali překážky v korunách stromů oseckého 3D bludiště. Hodně oblíbený byl i stánek s občerstvením, kde si děti mohly koupit něco na zub. Cesta zpět nebyla tak časově ani fyzicky náročná, protože do Hrobu jsme jeli autobusem. Lanový park i zážitek z jízdy autobusem se všem líbil a snad příští školní rok sem vyrazíme znovu. Krásné letní nezapomenutelné chvíle Vám přejí děti a vychovatelky ze školní družiny. Těšíme se na viděnou v příštím školním roce. Několik fotografií si můžete prohlédnout v Galerii.
,,Lidé čekají celý týden na pátek, celý rok na léto a celý život na štěstí“. ( citát )

Otvírání studánky

20210528 140402Letos jsme se s dětmi ze školní družiny rozhodli znovuoživit nádhernou tradici, která připadá na poslední den měsíce května a vypravili jsme se k nejbližší studánce v našem okolí a zažili si opravdové „Otvírání studánky“. Děvčata se proměnila v krásné lesní víly, moc jim to slušelo, chlapci v šikovné a pracovité lesní pomocníky. U studánky jsme si připomněli, jak je pro nás voda důležitá. Popovídali jsme si o tom, proč se mají studánky chránit, opatrovat, čistit, komu slouží. Po krátké básni, kterou měly připravenou dívky s naší královničkou, následovalo symbolické otevření studánky klíčem. Pak všechny děti společně zpaměti přednesly nádhernou báseň od J. V. Sládka „Lesní studánka“. Po tomto slavnostním obřadu se naši kluci pustili do čištění studánky a jejího okolí. Chlapci si za odvedenou práci zaslouží velkou pochvalu. Při zpáteční cestě nás trochu popohnaly dešťové kapky, ale jinak celé odpoledne s dětmi bylo příjemné a vydařené. Několik fotografií si můžete prohlédnout v Galerii, videoprezentaci akce si můžete stáhnout zde …

Jarní zprávy ze školní družiny

20210430 131057Po dlouhé studené zimě jsme všichni nedočkavě očekávali první jarní paprsky a znovuotevření škol. Letos sluníčko dlouho stálo za dveřmi, zpočátku bylo trochu ostýchavé, ale ve vzduchu už byl cítit svěží jarní vzduch. Jaro je pro nás obdobím her, ale také obdobím oslav. Nezapomněli jsme si s dětmi připomenout svátek čarodějnic. Naučili jsme se kouzlit, a protože máme kouzla rádi, vyčarovali jsme si krásné, hravé, soutěživé a slunečné prima odpoledne. Děti se na tento den moc těšily a také si ho řádně užily. Snad největší radost udělalo vlastnoručně z lásky vyrobené keramické srdíčko, které maminky dostaly od svých dětí ke Dni matek. Šikovné ruce našich dětí, jejich nápaditost a tvořivost je vidět na jarních dekoracích, které zdobí chodbu naší školní družiny. Jarní příroda nás přímo vybízí k pohybovým aktivitám, radosti ze hry a pohybu, pozorování a poznávání naší krajiny, jarní květeny nebo způsobu života živočichů. Čápy jsme si nejenom vyrobili, ale i přes webkamery ornitologické společnosti jsme nahlédli do čapího soukromí online, kde jsme průběžně sledovali hnízdění čápů. Bylo to pro nás velmi zajímavé a přínosné. Podle dávné tradice lidé vítali jaro také otvíráním studánek – symbolickým vyčištěním pramene po dlouhé zimě. Tento obyčej si s dětmi na konci května připomeneme. Snad májový deštíček nezmáčí studánkovým vílám šatičky a kluci ukáží, že mají šikovné ruce při čištění okolí studánky. Krásné jarní dny plné slunce, hodně úsměvu na tváři, málo starostí a hlavně zdraví Vám přejí děti ze školní družiny. Několik fotografií si můžete prohlédnout v Galerii.

Bílý únor ve školní družině

20210219 145036Lidová pranostika praví: "Únor bílý, pole sílí." Příroda nám odpočívala pod bílou peřinou, aby měla hodně síly na bohatou úrodu, ale naopak my s našimi dětmi jsme bílé království naší přírody využili k aktivnímu pobytu na čerstvém vzduchu a plně jsme se věnovali zimním radovánkám. Po skoro každodenním vytrvalém tréninku jízdy na bobech jsme pro děti uspořádali závody. Na svahu jsme připravili slalomovou dráhu se čtyřmi brankami včetně cíle. Našim závodníkům jsme měřili čas a počet projetých branek. A opravdu, trénink z nás udělal mistry, protože všechny děti trasu zvládly a závod úspěšně dokončily. Jsou to šikulkové. Zbývající únorový čas jsme trávili broděním se hlubokým sněhem, pozorováním stop lesní zvěře, v napadaných sněhových závějích se krásně dělali andělíčci, jízda z kopce dolů na pytlích také neměla chybu. Na louce u lesa si děti při eskymácké štafetě s boby opět poměřily svou sílu a rychlost. V únoru jsme neměli radost jen ze sněhu, ale i z vydařeného karnevalu. Karnevalové radování propuklo v každém oddělení zvlášť, kde se to hemžilo piráty, kovboji, vílami a jinými postavičkami z pohádek. Všichni si plně užili soutěží, legrace a zábavy. Po celý leden a únor jsme v rámci Recyklohraní měli vyhlášenou sběrovou kampaň na staré mobilní telefony. Soutěžili mezi sebou dvě tlupy – druháci a prvňáci. Nejvíce starých mobilů ulovili druháci. Také jsme dokončili výrobu pítek pro ptáky, která budou umístěna na školní zahradě. Děti měly dobrý nápad, že pítka poslouží ptáčkům i jako koupadla. To bude podívaná. Všichni se už těšíme na jaro a všem přejeme hlavně zdraví. Několik fotografií si můžete prohlédnout v Galerii.

Toulky pravěkem ve školní družině

IMG 20210122 WA0008S dětmi ze školní družiny jsme se vydali proti proudu času, abychom poznali vyhynulá zvířata, pravěké dinosaury, ještěry a mamuty. V rámci plnění úkolu v Recyklohraní jsme popustili uzdu své fantazie a zahráli jsme si na lovce a sběrače ze starší doby kamenné. Pravěcí lovci lovili mamuty a bizony, ale my jsme lovili mobily – jelikož mobil má mamutí dopad na naše životní prostředí a my naši přírodu musíme chránit. Na vysloužilé mobilní telefony určené k recyklaci jsme s dětmi z první a druhé třídy vyrobili sběrnou nádobu s motivem pravěku. Inspirací nám byla ukázka z filmu Karla Zemana ,,Cesta do pravěku“, animovaná pohádka o prvních lidech v pravěku a jejich způsobu života, jeskynní malby, prezentace pravěkých zvířat na tabletech, lovci mamutů v době ledové včetně obávaného tygra šavlozubého. K velké radosti dětí se v lednu tak trochu doba ledová s bohatou nadílkou sněhu přestěhovala i k nám. Oprášili jsme boby, lopaty a vyrazili jsme na kopec. Nezapomněli jsme si také postavit sněhuláky, iglú a jiné stavby ze sněhu. Naše milá paní uklízečka Mynaříková nám z domova na ozdobení sněhuláků přinesla uhlí a mrkev. Zkrátka sníh a zimní radovánky jsme si plně užili. Fotografie z naší činnosti si můžete prohlédnout v Galerii. Velké poděkování patří paní Veronice Borovičkové, která školní družině věnovala několik nových stavebnic. Moc děkujeme. 

Adventní čas ve školní družině

20201126 063458Letošní předvánoční čas ve školní družině byl trochu jiný než jiné roky. Doba covidová nám nedovolila uskutečnit řadu tradičních akcí, které patří k Vánocům, ale nevzala nám dobrou náladu a chuť k práci. Po příchodu dětí do školy jsme se pustili do výroby čertíků, Mikulášů, andělů, vánočních přání, vánočního dárku pro rodiče v podobě zimní chaloupky z keramické hlíny. Nezapomněli jsme také společně s dětmi vyrobit dva sněhuláky, jenž s ostatními ozdobami zdobí vánoční strom v našem městě. Chtěli bychom touto cestou poděkovat Divadlu V Pytli a vedení města za adventní kalendáře, které děti za svou práci dostaly. Dětem hodně prospíval volný pobyt venku a kontakt s přírodou, při vycházkách jsme pozorovali okolní krajinu, změny v přírodě a využili jsme i krátkodobé sněhové nadílky k hrátkám na sněhu. Škoda že nesněžilo více. U lesa jsme si vyhlédli vhodný stromek, který jsme ozdobili dobrůtkami pro zvěř. Zvířátkům jsme udělali radost jablíčky, mrkví, zelím, kedlubnou a jinými pochutinami. Ve školní družině máme letošní školní rok k dispozici deset tabletů, které jsme využívali jedenkrát týdně při zájmově-vzdělávací činnosti v rámci projektovému programu. Děti pracovaly v různých aplikacích a počítačových programech. Celý měsíc jsme si připomínali vánoční zvyky, obyčeje, poslouchali vánoční písně a koledy. Uspořádali jsme vánoční besídku, kde jsme soutěžili, a u kouzelného zvonečku jsme si říkali svá přání. Celá besídka byla zakončena malým vánočním pohoštěním s vlastnoručně vyrobeným zdravým šípkovým čajem a družinovým Ježíškem. Každý rok na podzim s dětmi trháme šípky na tento vánoční čaj. Letošní besídky ve všech odděleních byly vydařené a děti byly spokojené. Několik fotografií z naší činnosti si můžete prohlédnout v Galerii.
Přejeme Vám všem klidné, pohodové Vánoce, pevné zdraví, jistotu a naději v následujícím roce 2021.

Projekty Ústeckého kraje

Projekty Ústeckého kraje

Programy EU

Programy EU

Účastníme se projektů

Účastníme se projektu EU Peníze školám